Хрватска слави.По голема борба Коцкестите ја совладаа Норвешка со 29-28 во меч кој имаше два пати по пет минути продолженија. Кога сите помислија дека мечот ќе оди во седмерци, Муса од пикерска позиција им го донесе големото финале задутре против победникот од мечот Шпанија-Словенија.