Капитенот на данската ракометна репрезентација, Микел Хансен, е прогласен за најдобар ракометар на Светското првенство. 31-годишниот Данец го заврши Мундијалот и како најдобар стрелец, со што беше вистински лидер на неговата репрезентација на патот кон првото светско злато.

Освен Хансен, од селкцијата на Данска доаѓаат и најдобриот голман, Никлас Ландин, како и најдобриот среден бек, Расмус Лауге.

Идеален тим на СП 2019:

Голман – Никлас Ландин (Данска)
Лев бек – Сандер Сагосен (Норвешка)
Среден бек – Расмус Лауге (Данска)
Десен бек – Фабијан Вајде (Германија)
Десно крило – Феран Соле (Шпанија)
Лево крило – Магнус Јондал (Норвешка)
Пивот – Бјарте Мирхол (Ниорвешка)

МВП и најдобар стрелец – Микел Хансен (Данска)