Македонската ракометна репрезентација денеска во 18 часот ќе игра против Грција во завршниот меч од квалификациите за Европското првенство.

Но, наместо како досега своите натпревари да ги игра во храмот на ракометот салата „Борис Трајковски“, овој натпревар ќе се игра во Струмица во салата „Парк кој прима само 1.500 гледачи.

Никој досега не даде официјално образложение зошто овој меч се игра во Струмица иако Македонија веќе го има обезбедено пласманот на европското првенство.

Љубителите на ракометот негодуваа дека карти во слободна продажба не можеа да се најдат во слободна продажба во Струмица но и преку редовните дистрибутивни мрежи па прашање е колква поддршка ќе има нашата репрезентација.