Еден од најдобрите играчи на Челзи, Азар потврди дека од летово ќе биде играч на „Кралевите“. Тој по освоената Лига на Европа отиде на заслужен одмор на Мајорка каде се сликаше со дресот на Реал Мадрид.

Иако не станува збор за официјална промоција бидејќи двата клуба се уште го немаат договорено обештетувањето, Азар веќе ги договрил личните услови и платата која ќе ја добива во Мадрид