Репрезентативците и стручниот штаб ќе добијат три милиони евра како награда за пласманот на Европското првенство следната година, најави претседателот на ФФМ Мухамед Сејдини за „Екипа“.

ФФМ за пласманот од УЕФА пак ќе добие повеќе од 9 милиони евра.

Веќе од претходно кажавме дека 30% од средствата или нешто повеќе од три милиони евра ќе бидат награда за фудбалерите кои се најзаслужните за овој успех-изјави Сејдини за „Екипа“.