Габриела Сабатини (54) освои 27 турнири и беше трета тенисерка во светот. Таа се прости од тенисот на само 26 години.

Таа играше од средината на 80-тите до почетокот на 90-тите. На 15-годишна возраст таа беше во полуфиналето на Ролан Гарос како најмладата тенисерка на која тоа му успеало. Истата година, таа ја освои својата прва титула во Токио, а во 1988 година стигна до првото Грен слем финале на УС Опен, каде што загуби од Штефи Граф. Освои 27 турнири и беше трета тенисерка во светот.

Аргентинката според многумина е најубавата тенисерка во историјата. Кога неодамна се појавија нејзини фотографии во Рим фановите ја прашаа.

– Дали воопшто старееш?