Легендарниот Сер Алекс Фергусон имаше одличен викенд! Имено, тој во неделата го следеше успешното деби на Германецот Ралф Регник на клупата на својот Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“, кој со минимален резултат го совлада Кристал Палас (1:0). Покрај фудбалот, големата страст на Фергусон се и тркачките коњи.

Само еден ден претходно, на хиподромот Ајнтри во Ливерпул, коњ одгледан во Франција беше Протектор, шестгодишен кастрирател, чиј главен сопственик е Фергусон,  за победата заработи 42.202 фунти. Тоа беше тешка трка со стиплчез долга околу пет километри. Заштитник јавач беше Бриџит Ендрјус, а коњот е трениран од  искусниот Англичанец Ден Скелтон.