Белград денеска е во Формула 1  шоу на Ред Бул, а главна ѕвезда беше поранешниот Формула 1 возач Дејвид Култхард.

Освен него, гумите ги „запалија“ и браќата „Дрифт“ на Ред Бул, како и Арас Гибиез на неговите два акробации.

За прв пат по 1939 година, кога во Белград се одржа Гран При, тогаш најголемиот автомобилски настан во светот, белграѓани имаат можност да уживаат во ваков спектакл.