Во емотивното интервју за магазинот „Атлетик“, Бојан Кркиќ зборува за зависта во соблекувалната, медиумските напади и осаменоста.

Осаменоста беше присутна во сите фази од мојата кариера. Но, во Америка и Јапонија во последните три години, навистина научив како е да се живее без пријатели. Да се ​​биде осамен – изјави Бојан Кркиќ.

Во првата сезона во Барселона, Кркиќ постигна 12 гола. Тоа го направи додека директни конкуренти за место во тимот му беа Роналдињо, Самуел Ето и Тиери Анри. Бојан откри дека неговите успеси не ги радувале секогаш соиграчите.

Секогаш има голема конкуренција во соблекувалната. Многу брзо напредував, а потоа почна да делува љубомората. Таа година ми беше тешка. Стигнав во шпицот на сезоната, кога многу играчи беа критикувани. Одеднаш детето почнува да постигнува голови. Тоа не ги израдува ниту моите соиграчи, ниту противниците – објасни Бојан Кркиќ.