Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон имаше малер на денешната трка во Силверстон.Тој имаше предност од 20 секунди во последниот круг пред Верстапен но тогаш се случи нешто неверојатно.Неговиот пневматик пукна и тој возеше на три тркала. Гумата пукна и буквално се распадна а се распадна и неговата победа.

Погледнете го болидот на Британецот.