По заканувачките денешни дојави за поставени бомби во основните и средни училишта во Белград, попладнево пристигнаа нови закани, дека се поставени експлозивни направи на мостовите во Белград, во трговските центри, зоолошката градина, ресторани и железничката станица, амбасади и други објекти, јавува МИА.

Експлозивот е поставен на следните локации: Бранковиот мост, мостот Газела, Новиот железнички мост, мостот на Ада, Панчевачкиот мост, Народниот музеј, Делта Сити, Трговскиот центар Змај, Трговскиот центар Ада, Трговскиот центар Стадион, Трговскиот центар Коњарник, Зоолошката градина во Белград, Јавниот аквариум и тропикариум, Мекдоналдс на Бежанијска коса, Белградски аеродром, Централна станица во Белград, Претседателскиот дом, Градскиот совет, електраните, на секоја пречистителна станица, Руската амбасада во Белград…, се наведува во заканувачката порака.

Бета претходно објави дека на адресата на ТЦ Стадион во Белград пристигнала дојава за поставена бомба, каде за денеска е закажан натпреварот меѓу фудбалските клубови Вождовац и Партизан во српската Суперлига.

Дојава за бомбата добило и Јавното комунално претпријатие „Белградски водовод и канализација“. Беше кажано дека во сите производствени погони се поставени експлозивни направи, соопшти Градската управа.

Сообраќајот на Бранковиот мост се одвива нормално, на автобуската постојка има само едно полициско возило, а на Славија има помалку турканици, соопшти Данас.

Вишото јавно обвинителство во Белград соопшти дека интензивно се работи на откривање на сторителите на кривични дела во врска со лажните дојави за бомби кои секојдневно пристигнуваат на голем број адреси во Белград и други градови низ Србија.

Припадниците на МВР во соработка со Обвинителството за организиран криминал и Вишото јавно обвинителство во Белград интензивно ги истражуваат овие случаи, а вклучено е и Специјалното одделение за високотехнолошки криминал на Вишото јавно обвинителство.

Како што се наведува, поради големиот број пријави за бомби, ангажирани се сите расположливи капацитети на единиците за контрадиверзија на МВР за увид во објектите и институциите до кои се испратени пријавите, од кои сите биле лажни и насочени на предизвикување на паника и вознемиреност на граѓаните.

По повод информациите за поставени бомби во Белград, министерот за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека против Србија се води специјална војна и дека целта на сите напади е Србија да престане да води независна политика и да носи одлуки под притисок и страв.