Обраќање на српскиот претседател

Вучиќ Државата нема да дозволи насилство(видео)

17.03.2019 / 13:05

Во денешното обраќање пред српскиот народ, по повод вчерашниот упад на демонстрантите во националната РТС, Александар Вучиќ соопшти дека не стравува од никого, и дека Србија нема да дозволи насилства. Тој порача дека сите оние кои се подготвени со насилство да решаваат проблеми, да бидат подготвени и на понатамошни последици.

Овие луѓе надвор кои свиркаат и кои имаат пораки, на нив им е дозволено да протестираат, се додека тоа не прејде во насилство. Тоа се случи синоќа во РТС. Не можеа на мене, па насилно влегоа и се закануваа на исплашените дами во Радио Телевизија Србија. Можете да претпоставите како се чувствуваат сега тие. Сакам да им порачам дека јас не се плашам. Јас можам да го изгубам само животот, и ништо повеќе. Србија ќе биде стабилна земја. Нема да дозволиме никој со насилство да решава проблеми. Оние кои се подготвени на насилство, нека бидат подготвени подоцна да сносат и последици – рече Вучиќ.

Тој истакна дека сево ова насилство е со поддршка од Приштина.

Мислев дека Харадинај се шегува кога ми зборуваше дека ќе ме сруши, сега гледам дека има соработници. Но наидоа на тврд орев, на некој кој не се плаши. Не е нивна мета и РТС, туку мета е тој што во лице им кажува дека се најголеми крадци – изјави српскиот претседател.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

народите живееја во мир братски обединети

Внуката на Тито: Додека дедо ми ја водеше Југославија Албанците го поддржуваа (ВИДЕО)

пред 7 часа
тања е разочарана што ја споменуваат во јавноста

Се јави Србинката од снимката на вицеканцеларот: Не сум виновна за падот на австриската влада

пред 7 часа
„Паметна одбрана“ во рамки на НАТО

Грчката авијација што ќе го чува македонското небо е најсилна во регионот (ФОТО)

пред 7 часа
околу 300 Косовци се имаат приклучено на џихадистичките групи

Радикалните структури се уште ризик на Косово

пред 9 часа
не му пречат ниски температури

Харадинај по стапките на Путин се искапа во замрзнато езеро (ВИДЕО)

пред 10 часа
Регион

Албанската опозиција го најавува најголемиот протест низ цела земја – ќе се протестира пет дена непрекинато

пред 11 час
Регион

Тензично на студентските протести во Тирана : Димни бомби, скршени прозорци (ВИДЕО)

пред 12 часа
албанскиот претседател во САД

Илир Мета: Нема поугнетувана нација на Балканот од албанската

пред 13 часа
Регион

Бојко Борисов го повози Ципрас со џип (ВИДЕО)

пред 14 часа
не се задоволни од состојбите

Студентите во Албанија од денес почнуваат нови протести

пред 15 часа