Нов земјотрес со јачина од 3,3 степени беше забележан синоќа кај Петриња, соопшти денеска Сеизмолошката служба на Хрватска.

Земјотресот се случил во 1.37 часот, а епицентарот му бил шест километри југозападно од Петриња.