Поранешниот  американски претседател Бил Клинтон и некогашната државна секретарка Медлин Олбрајт, допатуваа во вторникот во Приштина, а денеска присуствуваат на одбележувањето на 20 годинишнината од влезот на НАТО силите на територија на Косово и Метохија.

Олбрајт во вторникот на аеродромот во Косово беше пречекана од Атифете Јахјага, а како што пренесуваат медиумите во Приштина  денеска ќе биде откриена и биста на поранешната државна секретарка на САД.

Откако во медимите се појави фотоггарфијата на бистата на Медлин Олбрајт , на социјалните мрежи се појавија бројни коментари за тоа дека бистата на Олбрајт личи на Јосип Броз Тито, пренесуваат српските медиуми.