оранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас на „Твитер“ објави фотографија од ново поставените табли на спомениците кои објаснуваат дека припаѓаат на античката Хеленска историја и цивилизација.

Знак на кој пишува дека Александар Велики е грчки херој денеска се најде под споменикот на Александар во Скопје. Ова е уште еден доказ за пријателство меѓу народите – напиша Коѕијас на Твитер.