Кипарскиот претседател Никос Анастасиадис утрово имал незгода, ја скршил бутната коска и ќе биде опериран.

Според информативниот портал Сигма од Кипар, со фрактурата се здобил по пад по скали и бил пренесен во приватна болница.

За незгодата на Анастасиадис, со пишана изјава излезе портпаролот на кипарската влада.

Претседателот на државата, господинот Никос Анастасиадис денеска имаше незгода во Лимасол, претрпе фрактура на десното бедро и денеска ќе биде опериран. Неговата здравствена состојба не е во опасност, вели во писмената изјава кипарскиот владин портпарол Продромос Продрому.

Според Сигма, Анастасиадис нема да присуствува на утрешниот вонреден Самит на ЕУ, а Кипар ќе го претставува грчкиот претседател Алексис Ципрас.