Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една од зградите оштетени од земјотресот во Драч.

Заедно со нив беше и вице премиерот Бујар Османи, лидерот на ДУИ Али Ахмети и пратеници