Промената на власта во Србија ја чинеше Америка околу 75 милиони долари, а акцијата за соборување на Слободан Милошевиќ ја режираше Американецот Џејмс Добинс, откри во неговите мемоари „Злосторства и земјотреси“, кои неодамна беа објавени во Швајцарија, поранешниот амбасадор на таа земја. во Белград Жан Даниел Ру,пишува „Република.рс“.

Во книгата Рух ги опиша деталите од животот во српската престолнина, каде што служеше двапати, прво како советник од 2000 до 2003 година, а потоа од 2012 до 2016 година како амбасадор.

– Смената на власта што се случи во Србија во 2000 година ги чинеше Соединетите Американски Држави околу 75 милиони долари. Околу една година пред Милошевиќ да го промени уставот, Џерард Стоудман и јас имавме средба со извесен Џејмс Добинс, кого Хилари Клинтон и Медлин Олбрајт го оставија да управува со соборувањето на Слободан Милошевиќ. Бевме запрепастени од она што ни го кажа Добинс на таа средба – напиша Рух

КОЈ Е ЏЕЈМС ДОБИНС

Официјално

– Специјален претставник на САД за Балканот

– помошник државен секретар Колин Пауел

– специјален пратеник за Авганистан и Пакистан

Неофицијално

– координирана од ДОС од Будимпешта

– успеа да го собори Милошевиќ

Извор Република.рс