Заев вели ќе се бори против корупцијата, а на Антикорупциска се уште не може да и овозможи услови за работа

27.01.2021 / 12:43

Дали Владата веднаш најде пари за новото министерство со кое раководи ДУИ, а не и за нов простор за канцелариите на ДКСК кои ги ветува неколку години наназад? Наместо во нови простории, антикорупционерите завршија со реновирање на постоечките канцеларии близу Собранието.

Тврдењата на министрите Љупчо Николовски, Бојан Маричиќ и Фатмир Бесими дека „се нема пари“, кои ги слушнала претседателката на Антикорупциска Билјана Ивановска, се покажаа невистинити кога Владата најде околу 14 милиони евра за објектот во кој, покрај Министерството за политички систем, ќе бидат сместени и Агенцијата за остварување на правата на заедниците, Управата за афирмирање и унапредување на културата на припадниците на заедниците, Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците на припадниците на заедниците, како и Националниот Албански ансамбл. Но, не и Антикорупциската комисија.

„Јас да ви кажам верував во приказната дека толку се парите особено со КОВИД кризата и навистина сметав дека дотука е силата и дека можеби и ние не треба да премногу притискаме да ни се купи простор по секоја цена. Всушност и за тоа отидовме на варијанта Б да се среди ова како може да се среди, меѓутоа да биде поевтино и од друга страна да се обезбеди неопходни услови за работа. Меѓутоа со последниве настани кога се изброија 14 милиони евра не верувам веќе во таа приказна дека нема пари за ДКСК“, нагласи вчера претседателката на Државната комисија за спречување на корупција, Билјана Ивановска во „Утрински Брифинг“.

Ивановска дури додаде дека кога и да се сретне со функционерите од власта секогаш едно исто и ветуваат дека просториите на ДКСК ќе бидат наскоро, но никако ветувањето да си го исполнат. А, за жал во таа зграда кај што влезе Груби требаше да се всели ДКСК и Финансова полиција. Во таа зграда требаше да се влезат побитни институции кои треба да откриваат корупција и криминал.

Но според премиерот на Зоран Заев, лани владата одвоила пари за реконструкција на постојните простории на Антикорупциска, а за оваа година наместо 11 милиони денари, предвидени се плус 38 милиони денари за компјутери и опрема.
„Оваа Влада покажува комплетна насоченост и почитување на сите регулаторни тела во државата и презема конкретни мерки за нивно подобро функционирање, а пред се кон Државната комисија за спречување на корупцијата“, објасни премиерот Зоран Заев на 05.01.2021 алудирајќи на тоа колку Владата со која раководи ја почитува ДКСК како регулаторно тело.
Ивановска дури во вчерашното гостување поради вакви случувања во „Утрински Брифинг“ истакна дека во ДКСК веќе почнале да го градат чувството дека поддршката од власта е само декларативна.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Заев со дупка во Деловникот сака да си купи уште некој месец власт!

пред 12 часа
Македонија

Kаква игра игра Заев со барањето за гласање на доверба на владата?

пред 12 часа
Македонија

Заев предложи гласање за доверба на Влада

пред 13 часа
Македонија

Каде плови бродот на МНР: Бујар на Захариева и го честита денот кога Бугарија ја окупира Македонија

пред 13 часа
Македонија

Владата одобри, Собранието ќе гласа: Историја се спојува со општество во еден предмет, албанскиот јазик изборен од шесто оддление

пред 13 часа
Македонија

807 нови случаи на ковид-19, починати се 5 лица

пред 13 часа
Македонија

Цел месец интерпелациите за Маричиќ и Николовски не се на дневен ред

пред 14 часа
Македонија

Симовски: Ако за некоја националност не е вметнат код во системот, тоа не е проблем, па некој и да се изјасни и како Марсовец, ќе биде потпишан како таков

пред 14 часа
Македонија

На Алијанса и на Алтернатива им пречи што прашањата за дијаспората биле на македонски јазик

пред 14 часа
Македонија

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

пред 14 часа