Заев: Вашата одлука ќе ја испрати ФИРОМ во историјата, Вељаноски:Нема да учествуваме во менување на Уставот

10.10.2018 / 13:48

Премиерот Зоран Заев, кој го образложи предлогот на Владата, истакна дека од досегашниот увид и реакциите на јавноста нема ништо спорно во предлогот за уставни измени, што по одлуката на Владата веднаш беше објавен, повикувајќи ги пратениците да се обединат околу стратешките цели на земјата. За стручната и експертска јавност, оцени тој, измените се согласно меѓународните стандарди.

Оваа иницијатива се покренува во согласност со законите и институционалните постапки, рече Заев кој потенцираше дека пратениците се тие кои треба да ја одредат иднината на граѓаните кон НАТО и ЕУ и дека треба да се изјаснат по своја волја. Сега е време сите што се за НАТО и ЕУ да ги поддржат измените обранието е институцијата која треба да донесе одлука следејќи го интересот на граѓаните. Пратениците да донесат одлука по сопствено убедеување и без притисок од никого. Вашата одлука ќе ја спрати ФИРОМ во историјата, им порача Заев на пратениците.

Интеграцијата не може да биде попречена од закана, обид за поткуп или што било, рече премиерот Заев.

Во Договорот нема ништо спорно согласно меѓународното право.Сите пратеници без разлика на која партија и припиаѓаат имаат одговорност да и обезбедат на Република Македонија стабилност, безбедност и приоритет, рече Заев пред пратениците.

Нема да учествуваме во менување на Уставот, немате двотретинско мнозинство – му порача експретседателот на Собранието, Трајко Велјаноски на премиерот  Заев и ја напушти салата на Комисијата за уставни прашања.Тој рече дека тесен владин круг брзал да склучи штетен договор со Грција без да ги вклучи опозицијата и експертите.

Тој додаде дека граѓаните на референдумот го отфрлиле договорот.

Се случи 30 септември кога со пасивност и неизлагање народот ја победи пропагандата на власта. Тоа е имепратив, задолжителна обврска за Собранието и за сите. Немаме мандат да ја менуваме одлуката на народот. Немаме намера да учествуваме во обидот за менување на Уставот. Слободно продолжете во благопријатна атмосфера ако сакате, ама да знаете дека немате двотретинско мнозинство за менување на Уставот- рече Вељаноски.

Пред дискусијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа „протива“ дневниот ред на седницата.

 

 

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Koцарев: Се удира и по Блаже Конески

пред 9 часа
Македонија

Алијанса и Алтернатива бараат оставка од Спасовски

пред 10 часа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот кој требаше да значи бегство сега е заменет со договор за слобода за два месеци?

пред 15 часа
Македонија

Ќе се продава најквалитетното земјоделско земјиште

пред 15 часа
Македонија

Мицкоски е позитивен на корона

пред 15 часа
Македонија

Рокот е „здравје боже“: Kои вакцини ќе дојдат побрзо-кинеските или руските

пред 1 ден
Македонија

Долг е патот до конфискација на имотот на Мијалков

пред 1 ден
Македонија

Илиев: По 60 дена судот по службена должност и без никој тоа да го побара ја преиспитува одлуката дали се уште стојат условите за мерката притвор за Мијалков

пред 1 ден
Македонија

Се воведуваат две нови одликувања: Орден „Киро Глигоров“ и Орден „Борис Трајковски“

пред 2 дена
Македонија

Пендаровски положи цвеќе на гробот на претседателот Борис Трајковски и на загинатите членови на делегацијата

пред 2 дена