Во спомен на починатите: Денеска е Задушница

22.02.2020 / 8:04

Православните христијани денеска ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите.

Црквата пропишала посебни денови – задушници, четирипати годишно, кога верниците се молат за покој на душите на починатите.

Задушница е секогаш во сабота, ден кој црквата го одредила за помен и молитва за упокоените. На Задушница се оди во црква каде што се служи литургија и парастос. На овој ден се посетуваат гробиштата каде со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите.

На Задушница верниците даваат милостина на сиромашните во име на покојните и се молат за покој на нивните души.

Се верува дека е голем грев ако на Задушница некој на гроб одбие да земе храна или пак избрка туѓинец од гробот.

Оваа Задушница секогаш е во сабота и е една недела пред Прочка, која секогаш се паѓа во недела.

Седмицата пред Прочка се вика Месопосна недела. Овој период од седум дена до Прочка се нарекува и Сирна недела  поради тоа што не се јаде месо туку се јадат млечни производи.

Од понеделникот по Прочка започнуваат големите, долги седум недели, Велигденски пости што траат до Воскресенито Христово – Велигден.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

По подолг молк се јави Антикорупциска комисија: Будно ќе ги следеле институциите

пред 4 часа
анализа на поранешниот преговарач во спорот со Грција

Се јави Нимиц: Грција бараше ерга омнес – едно име за секаде, јас постепено тоа го прифатив

пред 8 часа
Македонија

Се собираат докази против докторката што зарази луѓе со корона

пред 23 часа
Македонија

Мицкоски им се заблагодари на здравствените работници: Ви се поклонувам јунаци

пред 1 ден
Македонија

МНР лаже дека Сијарто доаѓа по негово барање

пред 2 дена
Македонија

Сијарто: Не ни е грижа што мисли Заев за Унгарија

пред 2 дена
Македонија

Нови мерки: Дозволено движење во денот само 11 часа, за викенд целосна забрана

пред 2 дена
Македонија

Спасовски најави нови мерки: Дали и во Скопје ќе се применат мерките од Куманово?

пред 2 дена
Македонија

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски

пред 2 дена
Македонија

Бугарскиот пасош веќе не е омилен за Македонците

пред 2 дена