ВМРО-ДПМНЕ: Oдлукатa на Уставниот суд е јасен показател дeкa целосно се потчинија на волјата на Заев и СДСМ

29.11.2019 / 14:02

Зоран Заев преку Уставниот суд создава можност после поразот на следните предвремени парламентарни избори да биде амнестиран за сите коруптивни афери и зделки познати во јавноста. Уставниот суд ќе создаде пракса, а Пендаровски треба да реализира, укажуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозициската партија, потписот на Заев врз одлуката на Уставниот суд најдобро се гледа во лицемерието со кое се одредуваат приоритетите на судот. Тие потсетуваат дека иницијативи кои се однесуваат на испитување на уставноста на многу посуштински закони со години се држат во фиока и не се разгледуваат, а без никакво образложение, по политичка наредба, се дава предност на предмет кој се однесува на Законот за помилување.

 Оваа одлука на Уставниот суд е јасен показател дека тој, како и останатото судство, целосно се потчинија на волјата на Зоран Заев и СДСМ која моментално е на власт.

Дали е ова цената за продажбата на Македонија? Сето она што не се успеа да се исплати преку амнестиите во парламентот сега треба да биде довршено од Уставниот суд.

ВМРО-ДПМНЕ го повикува Зоран Заев да престане со притисоци врз судската власт и да престане да ја потценува македонската јавност со предлози и теми кои треба да го оттргнат вниманието од криминалот и корупцијата што во моментов ја пустошат Македонија.

 
СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Со 3.000 амадмани здружената опозиција го спречува гласањето по „папучи“

пред 1 час
Македонија

Дачиќ го праша Заев каде ги продавал своите земјоделски производи, во Југославија или во Бугарија?

пред 2 часа
Македонија

Познато ми е како живееле Евреите во Македонија: Што говореше Симон Визентал, најпознатиот прогонувач на нацистите низ светот

пред 2 часа
Македонија

Aко Заев не каже за што преговарал со Бугарија, ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира МНР и Владата

пред 3 часа
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Народот плаќа поскапи бензини поради Заев, кој ја покачи цената на акцизата на бензините

пред 5 часа
Македонија

И покрај понизното интервју на Заев, Бугарија најави вето за Макеоднија

пред 6 часа
Македонија

Реакција на ИНИ: Со политички меморандуми не може цела една нација и историска наука да се квалификуваат како фалсификаторство

пред 6 часа
Македонија

Дипломати од ЕУ потврдија дека Македонија ќе биде блокирана од страна на Бугарија на следниот министерски совет

пред 6 часа
Македонија

Ќе ни каже ли власта како да ги викаме Бугарите за да не бидеме казнети за говор на омраза?!

пред 6 часа
Македонија

Белгискиот проф. Детрез за Дојче веле: Изградбата на македонската нација во ништо не се разликува од бугарската

пред 6 часа