Резолуцијата за Сребреница e усвоена на Генералното собрание на Обединетите нации.

84 земји гласаа за, 19 против, додека 68 земји беа воздржани.Македонија гласаше ЗА и е коспонзор.

Само 43 отсто од земјите во светот гласаа за наметнатата резолуција за Сребреница, додека 57 беа против или воздржани!.

Земји кои гласаа против: Антигва и Барбуда, Белорусија, Кина, Коморите, Куба, Демократска Република Конго, Северна Кореја, Доминиканската Република, Еритреја, Есватини, Гренада, Унгарија, Мали, Никарагва, Руската Федерација, Сао Томе и Принципе, Науру , Сирија и секако Србија.

Земји кои се воздржаа: Алжир, Ангола, Аргентина, Ерменија, Бахамите, Бахреин, Барбадос, Бенин, Бутан, Боцвана, Бразил, Бурунди, Камбоџа, Камерун, Конго, Брегот на Слоновата Коска, Кипар, Доминиканска Република, Екваторијална Гвинеја, Етиопија, Габон, Грузија , Гана, Грција, Гватемала, Гвинеја, Хаити, Хондурас, Индија, Јамајка, Казахстан, Кенија, Кирибати, Лаос, Либан, Лесото, Мадагаскар, Малдиви, Мексико, Монголија, Мозамбик, Намибија, Непал, Нигерија, Оман, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Филипини, Свети Китс и Невис, Света Луција, Свети Винсент и Гренадини, Сејшели, Словачка, Соломонски Острови, Јужен Судан, Шри Ланка, Судан, Суринам, Таџикистан, Тајланд, Того, Тринидад и Тобаго, Тувалу, Уганда, Обединетите Арапски Емирати, Виетнам.