Во Општина Липково двајца со пиштоли решавале должничко доверителски односи на што претходела меѓусебна расправија.
Во соопштението на полицијата се наведува дека настанот се случил во текот на вчерашниот ден во 16:40 часот во село Никуштак, Општина Липково на асфалтниот  пат кој води кон маала Кукси на месноста викана Кодра. По претходна расправија поради нерасчистени должничко доверителски односи 31 годишниот   А.М.  во еден момент изавадил пиштол и испукал еден куршум во правец на  35 годишниот А.М.  но не успеал да го погоди, по што влегол во неговиот автомобил со скопски регистрски таблици и заминал.

Јавен Обвинител и увидна екипа на СВР Куманово извршиле увид на место на настанот, при што е пронајдена и подигната една чаура. Се преземаат мерки за целосно расчистување на настанот.