Синдикат на полиција на Македонија: Помошник на министерот во одделот за финансии ја злоупотребил својата службена положба и сторил кривично дело

16.02.2021 / 10:59

Синдикатот на полиција на Македонија преку статус на Фејсбук вели дека законска обврска на сите е да пријават незаконско и непрофесионално однесување на висок функционер во Министерството за внатрешни работи.

Како Синдикат имаме ЗАКОНСКА ОБВРСКА да пријавиме незаконско и непрофесионално однесување на ВИСОК функционер во Министерството за внатрешни работи‼️
Со правниот адвокатски тим на СПМ како и по одржани консултации на неколку Јавни обвинители, УТВРДЕНО е дека во конкретниот случај со директно несопирање на членарина на Синдикат на Полиција во Македонија, Помошник на Министерот во Одделот за финансиски прашања БОБАН АТАНАСОВСКИ, свесно со злоупотреба на својата службена положба и непочитувајќи ги законите сторува кривично дело по член 353 од Кривичниот законик.
Штетата постои како таква а таа е веќе “поголема”, преостанува само да се зголемува во наредниот период.
Ја повикуваме Внатрешната контрола во МВР по овој допрен глас да го испита случајот, да се “надмине” себеси и правилно да ја утврди фактичката состојба.
На почитуваниот помошник на Министерот му посакуваме повеќе да не биде “слеп” послушник на неговиот шеф и веќе од наредниот месец да ја исправи грешката што сам континуирано ја прави а со тоа ние како Синдикат му ветуваме дека нема да преземаме никакво гонење. Ако и после тоа “почитуваниот” помошник на Министер продолжи само да ни ги враќа пристапниците не процесуирајќи ги, од тука јавно упатуваме порака дека враќање назад НЕМА ДА ИМА и како Синдикат ќе одиме до крај во кривичната постапка. Се уште има време на разум од Ваша страна.
Сепак зошто да бидете одговорни за нешто кое Вие не сте го наредиле?
ВРАЌАЊЕ НА ПРОФЕСИОНАЛИЗМОТ ВО ПОЛИЦИЈАТА
Податоците се преземени од : https://mvr.gov.mk/profilepage/sektor-za-finansii, стои во нивниот пост на Фејсбук.

🗣️ Како Синдикат имаме ЗАКОНСКА ОБВРСКА да пријавиме незаконско и непрофесионално однесување на ВИСОК функционер во…

Posted by Синдикат на Полиција во Македонија – СПМ on Tuesday, February 16, 2021

 


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Николоски: Граѓаните ќе плаќаат поскапа електрична енергија заради недомаќинското работење на Заев и Ковачевски

пред 15 часа
Македонија

Николоски: Во Прилеп промените се случуваат

пред 16 часа
Македонија

Мицкоски: Идната недела ќе поднесеме интерпелација за Џафери, но немаме илузија дека ќе помине

пред 18 часа
Македонија

Сите цени се поскапени за 21 посто, не сметајќи ја струјата

пред 22 часа
интервју со професорката и пратеник од вмро-дпмне

Василевска: Намератa на Ковачевски е што поголема власт да се натрупа во рацете на ДУИ

пред 23 часа
Македонија

Украина бара од Македонија да донесе одлука за признавање на руските злосторства како геноцид врз украинскиот народ

пред 1 ден
Македонија

Eвроамбасадорот има високи надежи за почеток на преговорите

пред 2 дена
Македонија

Мицкоски за Талат Џафери: Спикерот, за жал, е полн со примитивизам кој има цел да предизвика инцидент налик на оној од 27 април

пред 2 дена
Македонија

Мицкоски во Гази Баба: Градинките ќе ги изградиме, а ако Министерството не даде одобрение за кадар, тогаш Општината ќе обезбеди вработувања

пред 2 дена
Македонија

Црвенковски: Потписот за „заедничка историја“ со Бугарија беше голема грешка

пред 2 дена