Седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Избрани претседатели на општински комитети и Претседателство на Унијата на ветерани

25.11.2020 / 12:29

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница донесе повеќе кадровски одлуки во насока, како што велат од партијата, на реструктуирањето и катарзата која беше најавена од страна на претседателот Христијан Мицкоски.

Извршниот комитет донел одлука за избор на следните претседатели на партиските општински комитети:

 • Претседател на ОК НОВО СЕЛО – Петар Марков
 • Претседател на ОК СТРУМИЦА – Жан Дрвошанов
 • Претседател на ОК МАВРОВО И РОСТУШЕ – Харис Ибраими
 • Претседател на ОК РАДОВИШ – Ванчо Ристов
 • Претседател на ОК ПРИЛЕП – Дејан Продановски
 • Претседател на ОК БОСИЛОВО – Мито Андонов
 • Претседател на ОК ПЕХЧЕВО – Александар Китански
 • Претседател на ОК БОГДАНЦИ – Марјан Пеев
 • Претседател на ОК КОЧАНИ – Митче Стојков
 • Претседател на ОК ПРОБИШТИП – Марјан Миленковски
 • Претседател на ОК ДОЈРАН – Ѓорѓи Граматиков
 • Претседател на ОК ДЕЛЧЕВО – Сашко Ивановски
 • Претседател на ОК БЕРОВО – Столе Каракутовски

Истовремено, Извршниот комитет донел одлука за избор на членови на Претседателство на партиската Унија на ветерани:

 • Мане Јаковлевски
 • Слободан Анастасовски
 • Драган Димишков
 • Љупчо Трпевски
 • Ѓорѓи Илиевски
 • Мирослав Тасевски
 • Драган Василевски
 • Бранко Момировски
 • Ѓорѓи Малковски
 • Живко Ристески
 • Александар Бичиклиски
 • Илија Шаторот
 • Сашо Наковски
 • Златко Милошевски
 • Ламбе Арнаудов
 • Душко Ѓорѓиев
 • Милан Кузев
 • Сашо Дранго
 • Борис Јанев
 • Ванчо Каранфилов
 • Марија Кирова
 • Ристо Ѓоргиев
 • Дејан Цветковски
 • Митко Антовски
 • Симо Илиевски
 • Владо Ѓорески
 • Андон Чибишев

Од партијата информираат дека Извршниот комитет на седницата дискутирал и за актуелната политичка и економска ситуација, при што изразил сериозна загриженост за состојбата во здравството поврзана со Ковид-19 пандемијата, каде што секојдневно има траорни слики со починати од болниците на Венко Филипче, блокадата на Бугарија како резултат на лажните ветувања и пазарџиското однесување на Зоран Заев и распродавањето на државните интереси и државниот капитал, како и лошата состојба во економијата каде што секојдневно се бројат нови отпуштања.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара од Пендаровски да не го потпишува Указот на Законот за попис

пред 5 часа
Македонија

Заев му продава евтини финти на Црвенковски: Го предзвикува да се кандидира за лидер на СДСМ

пред 5 часа
Македонија

Што предвидува Законот за попис: Ако синот е во Швајцарија, таткото ќе може да го попише бидејќи најмногу го познава

пред 24 часа
Македонија

Не е пречка само Бугарија, пријателите од Европа јавно укажуваат дека и корупцијата е проблем

пред 1 ден
Македонија

Мицкоски: Кога СДСМ беше опозиција за пуста власт и пари ја кодошеше Македонија

пред 1 ден
Македонија

Груби: Рамковните административци од 1 февруари ќе почнат со работа

пред 1 ден
Македонија

Наместо новогодишни украси, Општина Чаир донираше две амбулантни возила

пред 1 ден
Македонија

Формирана е комисија за случајот со родилката во Дебар

пред 1 ден
Македонија

Димитров ја потпиша рамковната спогодба за превод на правото на ЕУ

пред 1 ден
Македонија

Митева: Фирмата ГЕО КАЕВСКИ добила над 300.000 евра за само три години, дали вака се богатат функционерите на СДСМ

пред 1 ден