Европската фудбалска федерација (УЕФА) ја коментираше ситуацијата со натпреварите од осминафиналето од Лигата на шампионите Лил – Челзи и ПСЖ – Реал Мадрид.

– УЕФА е во контакт со сите засегнати страни ширум Европа пред продолжувањето на клупските натпреварувања во февруари. Специфичните услови под кои ќе се играат натпреварите во секоја земја зависат од одлуките на надлежните органи на таа земја. Од секој клуб ќе се бара да се придржува до правилата на земјата-домаќин, но конкретни правила поврзани со коронавирусот кои се применуваат на плејоф рундата се во развој и може да дадат дополнителни насоки за ова прашање, се вели во соопштението на УЕФА.

Според „ESPN“, најверојатно натпреварите Лил – Челзи и ПСЖ – Реал Мадрид ќе се играат на неутрални терени. Правилата на УЕФА поврзани со коронавирусот наведуваат дека домаќините мора да предложат алтернативно место за одржување лоцирано во неутрална земја.

Во Франција, на законодавно ниво, од сите спортисти кои учествуваат на натпревари во земјата се бараше да се вакцинираат против коронавирусот. Ова може да ги спречи невакцинираните играчи на Челзи и Реал Мадрид да учествуваат на натпреварите