Организаторот на протестите против завршните зборови на Обвинителството во случајот „Монструм“, Бедри Ајдари, придружуван од илјадници демонстранти пред Основното јавно обвинителство, побара од Судскиот совет да не го разгледува барањето од Обвинителството за случајот. Истовремено, Ајдари побара разрешување на обвинителката Фатиме Фетаи.

извор: Алсат