Мицкоски: Со законот за попис се докажа дека Заев договарал редефинирање на политичкиот систем

13.06.2019 / 20:17

Со предлог-законот за попис кој што е доставен до Собранието се потврдуваат оние шпекулации за тајни средби во двата круга кога се правело редефинирање на политичкиот систем во Република Македонија, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ Алфа. Според него, ваквиот предлог е резултат на меѓукоалициски договор.

Со пописот власта сака да даде математичка подлога на политичкиот договор со кој Македонија ќе стане држава со поинакво државно уредување што ВМРО-ДПМНЕ нема да го дозволи, изјави Мицкоски.

Потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ се залага заа попис според стандардите кои се применуваат во другите развиени демократии.

 

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Мицкоски се заблагодари на сите што учествуваа на протестот

пред 21 минута
Македонија

Километарски колони до Штип: Протестот на ВМРО-ДПМНЕ низ фотографии

пред 2 часа
Македонија

Mицкоски: ВМРО-ДПМНЕ на изминатите избори победи, ќе победи и на следните

пред 2 часа
Македонија

ВО ЖИВО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ против мафијата, за правда и слобода

пред 11 час
Македонија

Никола Груевски: На идејата за слобода и автономија на Македонија најмногу се одзвале младите ученици, работници и занаетчии

пред 12 часа
Македонија

Љупчо Георгиевски: „Длабоката држава“ во Македонија ги урива нормалните односи меѓу двете држави (ВИДЕО)

пред 12 часа
Македонија

Борисов и Каракачанов прават компромис-24 мај ден на бугарската азбука, просвета и култура и на словенската книжевност

пред 13 часа
Македонија

Заев: Борбата на македонските револуционери никогаш не беше свртена кон минатото, туку кон иднината

пред 13 часа
Македонија

СДСМ: Потребна е одговорност од сите за спречување на ширење на заразата

пред 14 часа
Македонија

Интервјуа наместо конкурси-Владата именуваше директори и членови на управни одбори на ЈП

пред 14 часа