Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа им ја честита победата на унгарскиот премиер Виктор Орбан и на српскиот претседател Александар Вучиќ на парламентарните избори во Угарија, односно претседателските и парламентарни и локални во Србија.

Голема победа за Orbán Viktor. Со среќа и успех нека е петиот премиерски мандат, четврти по ред.
Честитки и за убедливата победа на нашата сестринска партија СНС во Србија. Голема победа за Претседателот на Србија Александар Вучић