Пет пациенти, тројца од Скопје, по еден од Гостивар и од Прилеп починаа од коронавирус во изминатото деноноќие, соопшти Министерството за здравство.

Од МЗ информираат дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети Николе-2.