Aмериканската амбасадорка во Македонија Кејт Брнс по втор пат упати повик до обвинителството и Владата на Зоран Заев да преземат мерки во врска со големиот корупциски скандал кој се шири околу Специјалната Обвинителка Катица Јанева.

 

-Како што веќе кажав, ова се сериозни обвинувања кои бараат сериозен, темелен, транспарентен и навремен одговор. Сега е моментот „Северна Македонија“ да покаже дека е посветена на владеењето на правото, напиша амбасадорката Брнс во порака на Твитер