АРМ како безимена Армија прославува три децении постоење

17.08.2022 / 8:12


Денот на Армијата 18 Август и јубилејот „30 години Армија“ ќе бидат одбележани со целовечерен настан организиран под мотото „30 години безбедност, стабилност, доверба“ на Воениот стадион во Градскиот парк во Скопје.

На настанот, што ќе започне во 19:00 часот, ќе присуствуваат министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот, генерал – потполковник Васко Ѓурчиновски.

Одбележувањето ќе започне со традиционалното испукување на плутони. Ќе биде презентирана најновата и најсофистицирана опрема на Армијата вклучувајќи ги и новите оклопни транспортери JLTV Oshkosh, ќе бидат прикажани вештините на армиските специјалци, а предвидена е показна точка со армиските кучиња.

Јубилејот на Армијата ќе биде прославен со настап на Воениот оркестар, по што следува богата музичка програма со настапите на Кики (Дајте музика), Пере (Нокаут), Дац и Александар, Last Expedition, DJ Babura Jr. и Еурека танцовото студио.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Македонија

Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија, порача премиерот Мицкоски на средбата со македонската дијаспора во Њујорк

пред 1 ден
Македонија

На Павловден не се работи

пред 2 дена
Македонија

Јаневска: Имаме училишта кои се на два километра едно од друго, едното е централно со стотина деца, а во подрачното има две до три

пред 2 дена
Македонија

Јаневска: Ќе има ревизија на сите универзитети, пријави има и се постапува

пред 3 дена
Македонија

Николоски: Овие 500 милиони евра се наменети за стопанството и за општините

пред 3 дена
Македонија

Гаши: Уставните измени ќе се случат кога ќе има гаранции

пред 4 дена
Македонија

Mицкоски за средбата со Главчев: Да се релаксираат односите, да се гледа на иднината и да се користат можностите за соработка

пред 4 дена
Македонија

Mицкоски на вечера во Белата куќа: Регионот наместо со минато потребно е да се занимава и гради иднина

пред 4 дена
Македонија

Синот на Катица Јанева: Мајка ми излезе да јаде

пред 5 дена
Македонија

Пандов: Јанева е фатена дека не оди на работа, се враќа во Идризово

пред 5 дена