Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети придружуван од собранискиот спикер Талат Џафери, првиот вицепремиер Артан Груби, министри, заменици министри, директори како и други соработници почнаа средби со граѓаните и партиските активисти од Чегране во општина Гостивар.

Како што информираат од партијата, Ахмети, на средба со граѓаните во Чегрене, порачал дека не е пион во шаховските фигури, како и дека или е водач или воопшто не е.

Немам лутина или омраза бидејќи ништо лошо не им се случило на моите пријатели и се трудев да бидам еднаков со сите. Немам такви грижи иако не сум огорчен. Се борев и за различното мислење, бев ангажиран на 17 години кога бев против системот. 15 години против незаконитоста и ние сме напредувале различни мисли, но не и анархија. Кажете го вашето мислење во институциите и во институциите одлучува мнозинството, никој не е глава на Зевс, но нема ниту наметнувања. Мора да го послушате мнозинството, порачал Ахмети.

Според Ахмети, не може да се наметне ултиматум или програмска линија со платформи, бидејќи за нив одлучува конгресот на партијата и тој ги спроведува тие одлуки и за тоа одговара пред конгресот. Ахмети, исто така, посочил дека ДУИ никогаш не била посилна и цели тимови работеле во континуитет, гледајќи го одливот на албанската сцена, ДУИ создаде институции кои никој не може да ги уништи.

Капетанот на последниот брод може да го лансира бродот, доколку е потребно. Не се веруваше дека оваа земја ќе биде во НАТО, сите беа скептични, скептицизам гледам дека и во тоа дека оваа земја не е во ЕУ и не може да биде, велам дека немаме друга алтернатива освен членството во ЕУ. Не можам да го спречам барањето за подобар стандард, а оваа инхибиција се прави со членството во ЕУ бидејќи сите земји пред членството ја напуштија својата земја, а потоа се вратија затоа што стандардот беше зголемен, порачал Ахмети, се вели во соопштението од ДУИ.

Ахмети, исто така, нагласил дека треба да ја завршиме нашата домашна задача и да ги имплементираме стандардите, вклучително и борбата против криминалот и корупцијата.

Сега се соочуваме со големо прашање. Имаме услови дека без уставни измени не може да се отвори првото поглавје затоа што скринингот е почнат и следната средба со ЕУ мора да почне во ноември. Политичките партии мора да работат и да ги убедат луѓето дека нема подобро и единствено решение освен Бугарите да станат дел од уставот и да го отворат првото поглавје. Најдоброто решение за нашите проблеми е да создадеме сојуз за обединета Европа и сите нека се гордеат и што поскоро да ги исполнат обврските од дома и она што Европа го сака, изјавил во својот говор пред присутните во Чегране, првиот човек на ДУИ.

Во соопштението на ДУИ се вели дека претседателот на Собранието, Талат Џафери, порачал дека ова е стратегијата што значи да се реформира субјектот по 20 години кога биле носители, ќе ја пренесат на следната генерација и горди се што успеале да произведат кадри.

Не би сакал да зборувам за постигнатото поради тоа што 20 години ги прифаќам задачите и сметав дека тоа треба да се направи врз основа на нашите очекувања. Овие паралелни активности што почнаа мора да се прекинат и нашите другари и пријатели кои имаат авторитет и моќ 20 години пред нас да зборуваат за делата што ги направиле и кога ќе дадат извештај тогаш ќе треба да обвинат. Не можеме да молчиме затоа што работата што ми е дадена ако не ја работам ќе биде чесно да кажам благодарам ослободете ме од обврската и да ја дадам на некој што знае, но некого да обвинувам не е чесно, рекол Џафери во своето излагање.

Претседателот на огранокот на ДУИ Гостивар, Валдет Џафери, порачал дека ги слушаат маките и проблемите на граѓаните и нивните проблеми.

„Ви даваме начин, ви даваме решение“, ова е наредбата на Али Ахмети, за сите избрани од нашето големо семејство, бидејќи само така, обединети, како вечерва, можеме да ги придвижиме работите напред. Овде се собравме во екот на активностите што ги преземаме речиси без прекин, средби и разговори со секој член или симпатизер на ДУИ, но и со секој граѓанин без разлика, кој од различни причини изрази желба да не контактира. Ние сме на вистинскиот пат и сето ова без ваша помош и поддршка би било невозможен пат да се заврши. Ова е само почеток на средбите од овој формат што ќе ги одржуваме во следните неколку дена во различни населени места во општина Гостивар, рекол пред присутните шефот на огранокот на ДУИ во Гостивар.