Возач на автобус спаси едногодишно дете во Милвоки кое босоного, по студено време одеше покрај улица.

Бебето старо 19 месеци, облечено во тенка облека, го забележала Ирена Ивиќ, Србинка по потекло, која го управувала градскиот автобус.

Таа веднаш застанала и истрчала да го земе детето, кое незабележително излегло од дома.

По преземањето, социјалните служби го сместиле во прифатен центар, а потоа го споиле со неговиот татко, откако наводно било утврдено дека мајката имала психички проблеми.

Градските власти во одржале и прес конференција за да и оддадат признание на Ивиќ.

Таа по тој повод само кусо се заблагодарила и рекла дека се нашла на право место во вистинско време, пренесува српскиот весник Блиц.