УЈП: Се заокружува второто тримесечје од МојДДВ, исплата во февруари

31.12.2019 / 13:17

Управата за јавни приходи соопшти дека денеска се заокружува второто тримесечје од МојДДВ, мерка која се спроведува според Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица. Од почетокот на второто тримесечје кое стартуваше во октомври, заклучно со 30.12.2019 година скенирани се 28,948,878 фискални сметки, остварен е промет од 14.301.474.854 денаривкупениот ДДВ изнесува 1.554.510.671 денари, а повратот од 15 отсто е во износ од 233.176.601 денари или 3.791.000 евра.

Исплатата за второто тримесечје ќе стартува во февруари 2020 година.

Притоа, од УЈП информираат дека за првото тримесечје од МојДДВ, за коешто исплатата започна во декември 2019 година, исплатен е поврат  кај 144.601 граѓани кои во апликацијата МојДДВ внеле валидни трансакциски сметки, во износ од 155.244.780.00 денари.

За граѓаните кои во апликацијата МојДДВ внеле погрешна трансакциска сметка и направиле корекција, информираат дека исплатата ќе се случи во понатамошниот период. Воедно, апелираат корисниците кои не внеле трансакциска сметка, тоа да го направат, по што ќе следува исплатата на повратот.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Делегацијата на германското стопанство ќе ги поврзува компаниите од регионот со германски компании

пред 3 дена
Економија

Странска компанија наместо во Македонија реши да инвестира во Србија

пред 3 дена
Македонска банкарска асоцијација

Граѓаните да бидат спокојни, банкарскиот систем е стабилен, депозитите се сигурни

пред 1 нед.
Економија

Стечајниот на Еуростандард тврди: Нема физичко или правно лице со депозит од 7 милиони евра

пред 1 нед.
ВМРО-ДПМНЕ

Како процент од просечната плата струјата во Македонија е меѓу најскапите во Европа

пред 2 недели
Економија

Август со повисоки трошоци за живот од јули за 0,5 отсто

пред 2 недели
Економија

Извозот во првите седум месеци со пад од 21,4 отсто

пред 2 недели
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Мерката на Заев не е насочена кон лозарите, туку за винариите

пред 2 недели
Економија

Во август минималните потреби на домаќинствата изнесувале 33.538 денари

пред 2 недели
Економија

Димовски: Не верувам дека Владата ќе го реши проблемот со лозаропроизводителите

пред 2 недели