Премиерот Заев отвори нов капацитет за медицински канабис-Ваквите инвестиции влеваат сигурност и отвораат работни места

14.10.2020 / 11:52

Првата македонска компанија лиценцирана  за одгледување канабис за медицински цели „НЈСК Холдинг“  денеска го отвори производствениот капацитет за кој инвестираше над 16 милиони евра.

Новата фабрика се протега на површина од 17.800 метри квадратни во индустриската зона Ќојлија во Општина Петровец.

Новиот производствен погон располага со најсовремена опрема за хемиско физичка и микробиолошка лабораторија за која се инвестирани над еден милион евра.

Според премеирот Зоран Заев, кој присуствуваше на отворањето, ваквите инвестиции во услови на пандемија влеваат сигурност и отвораат работни места.

Компанијата НJСК  е дел од групацијата PHCSNN Internationale основана 2016 година и има лиценци за одгледување медицински канабис, лиценца за екстракција на медицински канабис и лиценца за производство на финални фарамецевски производи.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Државната помош ќе се исплаќа на трансакциска сметка – кога и како граѓаните ќе можат да ги трошат овие пари?

пред 9 часа
Економија

Ќе ce лeгaлизиpaaт вoзилaтa co cтpaнcки peгиcтapcки тaблички

пред 10 часа
Економија

Бочварски не сака да прогнозира кога ќе заврши целосно автопатот Охрид – Кичево

пред 10 часа
Економија

Горивата со нови цени од полноќ

пред 10 часа
Економија

За да не ги затворат локалите: Угостителите бараат фирмите да им ги донираат парите за предновогодишите забави

пред 11 час
Економија

Јаневски: Да продолжи рокот за искористување на ваучерите и да се отворат ски-центрите

пред 3 дена
Економија

МФ: Ефектите од ковид-кризата врз македонската економија ублажени преку добро управување, потврди ММФ

пред 3 дена
Економија

КСС бара 100 проценти плата за заболените од Ковид-19

пред 3 дена
Економија

На сите вработени и на државно и на приватно – отсутни заради Ковид ќе им се крати од плата

пред 4 дена
Економија

Со шесте илјади денари од државата ќе се пазари таму кај што ќе каже Владата

пред 4 дена