Од полноќ бензинот поскап за половина и за еден денар

23.12.2019 / 13:15

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 2,25%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 16.12.2019 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,50 ден/лит.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени минатата недела и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,00 ден/лит, малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 62,50 ден/литaр.b

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Економија

Бесими: Законот за буџет е готов и поставен на Енер

пред 8 часа
Економија

Евростат: Стапката на невработеност во еврозоната во август 8,1 отсто

пред 11 час
Економија

Бесими – Сера: Шпански компании заинтересирани да влезат во изградба на Коридорот 8

пред 13 часа
Економија

Македонија со пад од 5 места на ранг листата за водење на бизнис

пред 14 часа
Економија

Кочоска: Владата не реализира ниту 200 милиони евра, од ветените 500 за антикризни мерки

пред 2 дена
Економија

Центар за граѓански комуникации: Прекршен Законот за 68 отсто од договорите за јавни набавки поврзани со КОВИД

пред 2 дена
Економија

Стечајот на Еуростандард банка дефинитивен, утре протест на оштетените

пред 2 дена
Економија

Мицкоски: Владата вели дека помогнала со една милијарда евра, но тоа е лага, помошта е многу помала и таа не стига таму каде што треба

пред 2 дена
Економија

Мицкоски: Нема да поддржиме само еден викенд без ДДВ, туку четири како што вети Владата пред избори

пред 2 дена
Економија

Мицкоски: Владата за да не изгуби политички поени ја зголеми цената на струјата веднаш по изборите, ги крадат граѓаните

пред 2 дена