Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ секогаш ќе биде на страната на тутунарите

19.03.2021 / 14:27


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на денешната средба со жителите на Чаир, прашан од страна на новинари за големиот револт кај тутунарите кои се жалат за откупот на тутунот, рече дека ВМРО-ДПМНЕ секогаш ќе биде на страната на тутунарите. Тој истакна дека не смее власта да си поигрува со трудот на тутунарите кои чесно и напорно се мачат да си го заработат лебот.

-Тутунарите ја имаат целата поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, се разбира и од пратеничката група. Ова го говорам затоа што пред извесно време ние поддржавме закон во Собранието, зборам токму поради нас помина тој закон затоа што немаше кворум во Собранието. Но, ВМРО-ДПМНЕ гласаше за да се продолжи рокот за откуп на тутун, но како што можам повторно да слушнам цените се многу ниски. А тоа се случува поради одреден увоз на тутун од одредени земји. И тоа тутунарите го знаат. Оваа власт крие и сака да сокрие дека нивни структури шверцуваат тутун или го носат тука, го увезуваат за да го продаваат, дециден е Мисајловски.

Затоа да не си поигруваат со тутунарите, рече тој, бидејќи тие се луѓе работници кои сакаат само трудот да им се плати и она што го сработиле да им се исплати.

-И ние како пратеничка група ќе настојуваме и во иднина да се врати она старо законско решение каде што навистина тутунарите имаа поголеми права и со кое решение тие ќе добијат поголема и реална цена за тутунот. Затоа повторувам ВМРО-ДПМНЕ е целосно на страната на тутунарите, изјави Мисајловски.


Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Став на ВМРО-ДПМНЕ

Владата ги залажува граѓаните со наводни антикризни мерки од 1.000 денари со кои можат да купат два килограми кашкавал

пред 5 часа
Економија

Проверете: Само ако на броилото имате ознаки Т1 и Т2 од денеска ќе имате евтина струја

пред 6 часа
Економија

Еве кога да го уклучувате болјерот за сметките за струја да бидат пониски

пред 7 дена
Економија

Светот има резерви на шекер за уште 68 денови, има ли Македонија резерви?

пред 1 нед.
Економија

Meгаломанскиот буџет влезе во собраниска процедура

пред 2 недели
Економија

Работниците во „Бектел и Енка“ треба да говорат „северномакедонски“ јазик

пред 2 недели
Став на ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски да се врати дома и да не ја брука Македонија, потпишува меморандуми за брзи пруги, а дома нема еден функционален воз

пред 2 недели
Економија

Мизо: Факт е дека Македонија нема стратегија за привлекување на странски инвестиции

пред 2 недели
Економија

Мицкоски за „Чебрен“: Направиле карма каша или ја исплеткале работата која ни тие не знаат како да ја решат

пред 2 недели
Економија

Вработените во „Лидл“ ќе носат камери за заштита од кражби

пред 3 недели