Ознака: сск
Економија

Да продолжи поддршката со економски мерки уште два месеца, бараат од ССК

пред 2 дена
Економија

Комората на угостители ги очекува протоколите за нивната работа

пред 3 недели
Градбите може да издржат земјотрес со интензитет од девет степени

Земјава може да се пофали со најквалитетна градба во опкружувањето, велат градежниците

пред 6 мес.
Економија

ССК бара зголемување на бројот на ученици во средните стручни училишта

пред 7 мес.
Економија

Се лицитира со бројки, па се ретерира: Неисвесно кога и за колку ќе се покачи минималната плата

пред 9 мес.
Економија

Новите услови од „Купи куќа, купи стан“ ќе ја стимулира продажбата на станови

пред 10 мес.
како администрацијата ќе биде атрактивна за приватниот сектор

ССК: Многу дилеми за најавите за трансфер на вработени од јавниот во приватниот сектор

пред 10 мес.
Економија

Поголем број компании да добијат финансиска поддршка, очекува ССК

пред 11 месец
Економија

ССК открива: Освен Азманов, уште еден бизнисмен пријавил дека бил рекетиран (ВИДЕО)

пред 11 месец
средба на сск со пендаровски

Бизнис заедницата е загрижена за владеење на правото

пред 11 месец
Економија

ССК: Прв центар за медијација по европски модел (ВИДЕО)

пред 11 месец
Економија

ССК со 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

пред 1 година
Економија

Бизнисот бара конкретни чекори од институциите за справување со сивата економија

пред 1 година
стопанството кубури за кадар

Добар заварувач зема плата до 1000 евра

пред 1 година
Економија

Арсовска: Во соработка со стопанството да се одреди начинот за избор на најповолна понуда за јавните набавки

пред 1 година
Економија

Иновативните фирми со 15 проценти побрз раст во продажбата

пред 1 година
 ССК со меморандум до нови позиции на пазарот во Чешка

Економската соработка меѓу Македонија и Чешка има потенцијал за раст

пред 1 година
Економија

ССК: Нерегистрираните фирми двојно поконкурентни од регистрираните

пред 1 година
според анализата на сојуз на стопански комори

Железна завеса меѓу домашните компании и странските инвеститори во економските зони

пред 1 година
Сојуз на стопански комори бара отворени кредитни линии со пониски камати

Само 5 % од домашните компании  извезуваат на странските пазари

пред 1 година