Ознака: МПЦ
Македонија

На власта на Северна и пречи и Архепископот на Македонската православна црква со знамето од Кутлеш

пред 6 дена
Македонија

МПЦ повика на одговорно славење на Велигден

пред 2 недели
Македонија

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ и ИВЗ: Сите да придонесеме во битката со пандемијата

пред 3 недели
Македонија

Спасовски: Со МПЦ договоривме да не се одржи утрешната церемонија за Водици

пред 4 мес.
Македонија

Вартоломеј не ја спомена македонската црква дека е на списокот за признавање

пред 4 мес.
Економија

Покрај во градежништвото, МПЦ влегува и во бизнисот со струја

пред 5 мес.
бараат преговирите да се водат на рамноправна и принципиелна основа

Меморандум на МАНУ, МПЦ-ОА и УКИМ: Македонски манифест

пред 5 мес.
Регион

Автокефална МПЦ би било објавување на војна на СПЦ: Што говореше Амфилохије за нашата црква

пред 6 мес.
Македонија

Пендаровски побара Цариград да признае безимена црква, СПЦ му одговори дека сите патишта водат кон Белград

пред 8 мес.
Регион

Бугарската црква се плаши од тоа Вартоломеј да ја признае МПЦ како Охридска архиепископија

пред 1 година
по посетата на Цариградската Патријаршија

Се откажува ли МПЦ бугарската црква да и биде мајка?

пред 1 година
Македонија

Владиката Тимотеј за „тој со брадата“: Не сме изземени ни пред Бога, ни пред луѓето

пред 2 години
Свеченост на МПЦ

Се одбележуваат 20 годишни од востоличувањето на г.г. Стефан за Архиепископ

пред 2 години
Според календарот на МПЦ

Денеска е Свети свештеномаченик Антим

пред 2 години
Според календарот на МПЦ

Денеска е Свети маченици Агатоник, Зотик и други

пред 2 години
Според календарот на МПЦ

Денеска е Преподобен Максим Исповедник

пред 2 години
МУ ОДГОВОРИЈА НА ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Заев во разговорите помага МПЦ да добие автокефалност

пред 2 години
Според календарот на МПЦ

Денеска е Свети свештеномаченик Тимотеј

пред 2 години
Според календарот на МПЦ

Денеска е Преподобен Михаил Синадски

пред 2 години
Регион

СПЦ сега сака дијалог со МПЦ: Вранишковски се појави на Соборот на српската црква

пред 2 години