Ознака: историчари
Македонија Регион

Иван Илчев: Препораките од Македонија за бугарските учебници се во голема мерка бесмислени

пред 1 година
Македонија

Бугарските историчари кратки и јасни: Цар Самоил е завршена работа, ќе има заедничко чествување

пред 2 години
Македонија

Што заедничко ќе имаат задутре македонските и бугарските политичари: Гоце Делчев ќе се чествува како Македонец и борец за македонска држава или како Бугарин и борец за Санстефанска Бугарија!?

пред 2 години
Македонија

Радев го отфрли предлогот-Нема потреба од посредување на европски историчари

пред 3 години
Македонија

Димитров: Македонските историчари се однесуваат како идеолози на антибугарската позиција

пред 3 години
Македонија

Предлог на европратеникот Андреас Шидер-За излез од чорсокакот со Бугарија да се повикаат странски историчари

пред 3 години
Македонија

Денеска и утре он- лајн средба на мешовитата македонско-бугарска комисија

пред 3 години
Македонија

Зошто се кријат или што добиле историчарите кои работеле на новиот Концепт за да се откажат од историјата?!

пред 3 години
Македонија

Академиците лингвисти застанаа зад историчарите-Транспарентно, стручно и одговорно кон историјата во сите степени на образование

пред 3 години
Македонија

Историчари и наставници до Царовска: Не правиме компромис и нема да седиме настрана – кој ќе ги сноси последиците?

пред 3 години
Македонија

Декларација на идните историчари: Да се напуштат преговорите ако услов за членство во ЕУ е промена на македонскиот идентиет, историја и јазик

пред 3 години
Заврши дводневната средба на македонските и бугарските историчари

Незначителен напредок за учебниците, договор за Гоце Делчев нема, има нови идеи

пред 3 години
Спроти средбата на македонско-бугарската комисија

Гоце Делчев не се решава со политички диктат

пред 4 години
Проф. Драган Георгиев спроти средбата на историчарите во Софија

Децениското бугаризирање на Македонија не води кон надминување на стереотипите

пред 5 години