Ознака: бугарски
Македонија

Бугарија во 1947 година признала дека Самоиловата држава не била бугарска и оти доминантното население било македонски Словени, а сега Република Македонија го прифаќа спротивното!

пред 12 мес.
Регион

Драги Ѓоргиев во Софија се воодушевил на карта на која се прикажува „бугарскиот карактер“ на Македонија! (ФОТО)

пред 12 мес.
Македонија

Пропагандата на Софија пуштена на максимум: Утре во Пустец се отвора бугарски клуб!

пред 1 година
Македонија

Денеска бугарски пасоши ќе добијат и претседателот и секретарот на затворениот КЦ „Иван Михајлов“ во Битола

пред 1 година
Во пресрет на 80-годишнината од мартовските настани

Депортацијата на македонските Евреи меѓу две Бугарии-Со која ќе преговара Македонија?!

пред 1 година
Македонија

На денешен ден грчкиот и македонскиот народ се кренале: Во Драмското востание 3.000 жртви на бугарскиот фашистички окупатор

пред 2 години
Македонија

Еве што договориле историчарите: Толкувања на историските процеси завиткани во бугарски целофан

пред 2 години
Македонија

Мицкоски: Македонија ќе треба да исполнува бугарски желби

пред 2 години
Македонија

Еве со што бугарските „удбашки експерти“ ќе ги убедуваат европарламентарците да не се крева ветото

пред 2 години
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Барањата на Бугарија не смее да станат дел од преговарачката рамка

пред 2 години
Македонија

Мицкоски: Нема отворање на Уставот без гаранции дека нема повеќе да има нови барања од Бугарија

пред 2 години
Македонија

Петков глуми појас за спасување на Ковачевски, па бугарските услови ни ги продава како европски

пред 2 години
Македонија

Како што „Пресинг TВ“ предвиде: Бугарите реагираат што Пендаровски ја прогласи ќерката на цар Самоил за македонска принцеза

пред 2 години
Регион

За 10 евра рушвет бугарски полицаец му удрил шамар на турски камионџија (ВИДЕО)

пред 2 години
Македонија

Бугарските историчари кратки и јасни: Цар Самоил е завршена работа, ќе има заедничко чествување

пред 2 години
Регион

Радев: Спасувањето на бугарските Евреи резултат на моралниот капитал на цели генерации

пред 2 години
Македонија

Бугарски културен клуб-Скопје: Историски неосновано и политички неоправдано е да се одвојуваат поимите „Бугарин“ и „Македонец“

пред 2 години
Македонија

Отворено писмо на македонските Бугари до бугарскиот врв: Бугарија да опстои на ветото

пред 2 години
Македонија

Ивајло Дичев за Дојче веле: Една сериозна комисија да се занимава само со бугарскиот фашизам и раниот југословенски комунизамнастаните

пред 2 години
Македонија

Мицкоски: Колку повеќе Заев и СДСМ коленичат, толку повеќе се зголемуваат бугарските барања

пред 2 години