Во екот на војната со Украина , руската автомобилска индустија промовира нов модел.

Lada „Granta Classic ’ќе биде најприфатливото возило на пазарот. Ќе гопридвижува 1,6-литарски четирицилиндричен (90 КС), додека силата ја пренесува 5-брзински мануелен менувач. Недостатокот на увезени компоненти значи дека моторот е во согласност со стандардот Euro 2 (наместо Euro 5).

Возилото пристигнува без ABS, странични воздушни перничиња и клима, но има електрични прозори (напред), електронско серво волан, воздушно перниче (возач), аудио систем со четири звучници.Новата Lada Granta ќе се нуди како лимузина, хечбек и караван.