Земјотрес со интензитет од 7,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Еквадор, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил на 224 километри од градот Амбатo.


Се уште нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Оваа непогода ги враќа лошите спомени д 2016 година кога при земјотрес со интензитет од 7,8 степени во Еквадор загинаа 676, а беа повредени 16.600 луѓе.