Папата Франциск го ризикуваше гневот на сопствениците на кучиња и мачки ширум светот, сугерирајќи дека луѓето кои ги заменуваат децата со домашни миленици покажуваат „ себичност“.

Зборувајќи за родителството за време на општа аудиенција во Ватикан, папата изрази жалење што миленичињата „понекогаш го заземаат местото на децата“ во општеството.

„Денес… гледаме форма на себичност“, рече Папата.

– Гледаме дека некои луѓе не сакаат да имаат дете. Понекогаш имаат едно, и тоа е тоа, но имаат кучиња и мачки кои ги заменуваат децата. Ова може да ги насмее луѓето, но тоа е реалност, додаде тој.

Практиката, рече поглаварот на католичката заедница од 1,3 милијарди луѓе во светот, „ги негира татковството и мајчинството, нè намалува, ни ја одзема хуманоста“.

Значи, „цивилизацијата старее без човештвото затоа што го губиме богатството на татковството и мајчинството, а земјата е таа што страда“, рече папата.

Во 2014 година, Фрања изјави за дневниот весник Il Messaggero дека имањето миленичиња наместо деца е „уште еден феномен на културна деградација“ и дека емотивниот однос со миленичињата е „полесен“ од „комплексниот“ однос меѓу родителите и децата.

Повикувајќи ги паровите кои не можат да имаат деца од биолошки причини да размислат за посвојување, тој ги повика потенцијалните родители „да не се плашат“.

– Да се ​​има дете секогаш е ризик, но поголем ризик е немањето дете во неприфаќањето на родителството, рече тој.