Папата Франциск го расчини поранешниот кардинал Мекарик поради сексуално злоупотребување

16.02.2019 / 19:43

Папата Франциск  го расчинил поранешниот американски кардинал Теодор Мекарик обвинет за сексуално злоупотребување .

Инаку кардиналот Мекарик во јули минатата година е првиот кардинал кој ја изгуби оваа висока верска католичка титула.

СподелиShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pressingtv.mk - содржините се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Comments are closed for this post.

Свет

Армин Лашет ја замени Меркел во партијата, наесен и како Канцелар

пред 21 час
Свет

Британски експерт од СЗО ќе се приклучи на експертите кои го истражуваат потеклото на Ковид-19

пред 2 дена
Свет

Доаѓа крај на ерата на Меркел: Утре се бира нејзиниот партиски наследник

пред 2 дена
Свет

Сепак и тие се само луѓе: Пад на германскиот БДП за пет отсто

пред 2 дена
пресинг тв во центарот за вакцина во штутгарт

Вакцинирањето во Германија тече под конец, пациентите се надгледуваат во секој момент

пред 3 дена
Свет

Вака изгледа импичментот на Трамп (ФОТО)

пред 3 дена
Свет

Прележаните од корона ќе имаат долгорочни проблеми со системот на варење

пред 3 дена
Свет

Koроната се врати во Кина

пред 3 дена
Свет

Германија останува во „локдаун“ до aприл

пред 4 дена
Свет

Помпео ја откажа европската турнеја: Високи претставници на ЕУ одбиле да се состанат со него

пред 4 дена