Денеска во Вашингтон беше погребан 41-виот претседател на САД постариот Џорџ Буш. На погребот присуствуваа најголемите американски и светски лидери.

Поранешните претседатели на САД Џими Картер, Бил Клинтон, Барак Обама, се придружија на актулниот претседател Доналд Трамп во Националната катедрала, но ниту еден од нив не оддржа говор.

На последното испраќање присуствуваа и германската канцеларка Ангела Меркел, принцот Чарлс, јорданскиот крај Абдула, полскиот претседател Анджеј Дуда.

Илјадници граѓани на САД му изразија почит на постариот Буш кој почина на 30 ноември на 94-годишна возраст. САД го прогласија 5. декември за ден на жалост.