Замрзнати во времето две децении, двете суперјахти на Садам Хусеин денес лежат на сливот на реките Тигар и Еуфрат во Ирак, сведоци на лажната слава на поранешниот диктатор.

Закотвени на реката Шат ал-Араб, на само неколку стотини метри оддалеченост во градот Басра во јужен Ирак, грандиозните бродови добија многу различни судбини.

Јахтата „Победник“ (Ал-Мансур) лежи на нејзина страна, се преврте откако беше погодена за време на американската инвазија во 2003 година, која стави крај на децениското цврсто владеење на Садам Хусеин.

фото АП

За разлика од неа, јахтата „Basrah Breeze“, закотвена на блискиот кеј, е опремена со базени, а во еден момент имала дури и ракетен фрлач. Денес, таа е делумно отворена за посетителите кои сакаат да се качат на овој остаток од минатото на земјата разурната од војна.

Вториот брод на Садам е оштетен

Состојбата на јахтата „Басра бриз“ е далеку подобра од „Победник“ која е полупотопена и чиј рѓосан труп штрчи од водите на Шат ал Араб.

фото АП

Долга 120 метри и тешка повеќе од 7.000 тони, поранешната претседателска јахта беше составена во Финска и испорачана во Ирак во 1983 година, се наведува на веб-страницата на данскиот креатор Кнуд Е. Хансен.

Може да прими 32 патници и 65 членови на екипажот. Во периодот пред американската инвазија пред две децении, „Победник“ беше закотвен во Персискиот залив.