Црвена Звезда не успеа да дојде до победа на првиот меч против молдавски Шериф. Иако црвено-белите постојано напаѓа, првиот гол на гостите се чини како да ги пресече.

Доколку сепак бидат поуспешни во двомечот, избраниците на Дејан Станковиќ во плеј-офот за ЛШ ќе играат против Динамо Загреб.